Macbook Kendiliğinden Kapanıyor

Macbook Kendi kendine kapanıyor.

Macbook Kendi kendine kapanıyor. Macbook Kendiliğinden Kapanıyor sorunu kullanıcıların Google’da aradığı genel sorunlar içerisinde yer alan “Macbook kapanma sorunu” hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle en son ne olduktan sonra Macbook cihazınızın kapandığı önemlidir. Çünkü belki yüklediğiniz bir program nedeniyle bu sorunu yaşıyorsunuz. Belki adaptör değişikliği yaptınız ondan sonra böyle bir sorun oluştu, bu nedenle yapmış olduğunuz değişiklikleri kontrol ederek başlayabilirsiniz.

  1. Macbook kendiliğinden kapanıyor ise cihazın sıcaklığını kontrol edin. Çünkü Macbook kapanma sorunlarının altında çoğunlukta bakımsızlık ve tozlanma çıkmaktadır.

Macbook kendiliğinden kapanıyor ise cihazınızda ısınma sorunu varsa yüksek ihtimal fan blokları tıkandı ve yeterli seviyede soğutma işlemi gerçekleşmiyor ve bu nedenle Macbook kendiliğinden kapanıyor olabilir.

Macbook cihazınızın sağlıklı bir kullanımı için yılda en az bir kez komple bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Hele ki Macbook cihazınız harici ekran kartlı modelse mutlaka bakım yaptırın. Çünkü ekran kartlı modeller diğer modellere göre daha fazla ısınmaya sebep olabiliyor. Hele ki Macbook cihazınız AMD ekran kartlı ise kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Macbook fan bakımları sırasında kullanılan termal macunun da kalitesi önemlidir. Piyasada birçok markada termal macun bulunuyor, hatta bazı satıcılar Intel’in ürettiği termal macun adı altında satış yapıyor ve bu ürünleri kullanıyorlar. Ne yazık ki bu ürünler 5-10 TL arasında satılıyor. Bu tip ürünleri kesinlikle almayın ve cihazınıza uygulatmayın. Termal macun kalitesi önemi ile ilgili Youtube üzerinde birçok test videosu bulunmaktadır.

Macbook fan bakımını yeterli bilginiz ve malzemeniz varsa kendinizde yapabilirsiniz. Fakat burada unutulmaması gereken tek nokta mutlaka batarya bağlantısını kesin.

Macbook Kendiliğinden Kapanıyorsa Eskiyi Düşünmekte Fayda Var

Örneğin 1 yıl önce Macbook cihazınıza biraz sıvı döküldü. Sonra kuruttunuz ve sevindiniz, “Ohh aman aman bir şey olmadı” dediniz. Aradan tam 1 yıl geçti, Macbook cihazınız durduk yere kapanmaya başladı. İşte tam bu noktada geriye dönük düşünmek gerekebilir. Çünkü 1 yıl önce “aman bir şey olmadı” dediğiniz Macbook cihazınızın anakartı üzerindeki parçalar oksitlenmiş ve çürümüş olabilir. Bu nedenle Macbook cihazınız kendiliğinden kapanıyor olabilir.

Macbook Batarya Arızaları

MacBook bataryanızın ömrünü tamamladıysa, cihazınızın kullanımı sırasında aniden kapanabilir.

Pil kontrolünü nasıl yapacağınız konusunda şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Option tuşunu basılı tutarak Apple menüsünü tıklayın.
  2. Sistem Bilgileri’ni seçin.
  3. Donanım > Güç altında yer alan “Geçerli Döngü Sayısı” bölümünde pilinizin durumunu görebilirsiniz.

Eğer MacBook cihazınız sıvı teması yaşadıysa, cihazınız kendiliğinden kapanma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Sıvının ne zaman döküldüğü önemli değildir. Eğer dökülen sıvı zamanında temizlenmez ve cihazı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, mutlaka sorun çıkaracaktır. Zamanında temizlenmeyen cihaz, ileride belki de onarılamayacak hale gelebilir.

Tüm Macbook Sorunlarınız için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO İLE CİHAZINIZI BİZE GÖNDEREBİLİRSİNİZ

Diğer Macbook Hizmetlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz.