En İyi Bilgisayar Hangisi ?

Hepimiz en iyi bilgisayarı istiyoruz ? neden ? 🙂
En iyi bilgisayar bu veya en iyi bilgisayar şu marka diye birşey söylemek çok zordur. En iyi bilgisayarın açılımı nedir ? kime göre en iyi bilgisayar ?kullanıcılar için bilgisayar markasının önemi var mı ? öncelikle bu ve benzer soruları cevaplamak gerekiyor. Size göre en iyi bilgisayar intel i9 işlemcili bilgisayar olur. Diğer bir kullanıcıya göre Amd serisi en iyi bilgisayar olabilir. Bugun son sistem alacağınız bir bilgisayar 2 yıl sonra alt model olabilir 🙂 bu nedenle en iyisi sorusunun ucu açık bir sorudur.

En İyi Bilgisayar Hangisi ?

Her birimiz öncelikle notebook veya masaüstü bilgisayar almadan önce internet sitelerini ve teknoloji mağazalarını ziyaret ederiz. Ve çoğu teknoloji mağazalarında sorulan tek soru ” En iyisi Bilgisayar Hangisi ? ” sorusu olur. Bu sorunun karşısında sorulan soru ise siz hangi amaç için bilgisayar almak istiyorsunuz ? olur veya olmalıdır. En iyi bilgisayar hangisi diye sormak yanlıştır. Öncelikle bilgisayar almadan önce aslında o bilgisayarı hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızı bilirsiniz. Yani aslında kendinize bir soru sormanız gerekiyor. Ben alacağım bilgisayarı hangi amaçla kullanacağım ?

Alacağım Bilgisayarın Özellikleri Ne Olmalı ?

örnek 1; “Eve bir bilgisayar alayım,
onu televizyona bağlayıp internet üzerinden film izleyeyim.” Bütün amaç alacağınız bilgisayarı internet üzerinden film izlemek için kullancaksanız önceliğiniz televizyonunuzda hdmi girişi olup olmadığını kontrol etmek yeni model bütün televizyonlarda artık hdmi girişi bulunmaktadır.

Burada şöyle bir soru olabilir. HDMI girişi olmayan televizyona bilgisayarımı bağlayamaz mıyım ?
Tabiki bağlayabilirsiniz bu sefer televizyonununuzda vga girişinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu kontroller yapıldıktan sonra 2.aşama olarak alacağınız bilgisayarda HDMI çıkışı olup olmadığını kontrol etmek. Televizyonunda HDMİ girişi yok vga girişi var ise o zaman alacağınız bilgisayarın vga çıkışı olup olmadığını kontrol etmek.

En Uygun Bilgisayar

Örneği sadece film izlemek için yapmıştık.

Alacağınız bilgisayarın bu aşamada harddisk kapasitesinin en az 60 GB olması yeterli olacaktır ki çoğu sıfır cihazda 500 gb sabit disk bulunmaktadır. Bazı cihazlarda 120 gb SSD olarak opsiyon sunulmaktadır. Böyle bir durumda SSD diskli cihazı almanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü SSD diskler normal disklere göre çok daha hızlı çalışmaktadır. Minimum ram miktarı 4 gb olması alacağınız bilgisayarın işletim sisteminin rahat çalışabilmesi için önemlidir.

Gelelim işlemci seçimine sadece film için minimum celeron n4000 serisi bir işlemci seçebilirsiniz fakat cihazda 2-3 işlem sırasında kasmalar olabilir. Bütçeniz yeterli ise minimum i3 bir işlemci seçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Harici ekran kartı olmalı mı ?

Eğer 4k veya yüksek çözünürlükte film izleyecekseniz evet mutlaka harici bir ekran kartı olmas gerekiyor.

Hangi Marka Bilgisayarı Almalıyım ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerde bir çok firma farklı ürünler sunabilmektedir. Burada cihazların usb cıkışları hdmi ve vga çıkışları farklılık gösterebilmektedir. Burada 2 farklı marka arasında kalmanız durumunda her 2 cihazında internet üzerinden yorumlarını okuyabilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama şunu unutmayın size bu cihaz iyi baya satıyor diyebilirler acele etmeyin ve mutlaka araştırın. Fiyatı uygun olabilir ama kronik olarak sorunları olabilir. Örneğin bazı markalarda kronik olarak hep aynı yerden menteşe kırılması oluyor bu tarz örnekleri internet üzerinden araştırabilirsiniz. Ayrıca alacağınız cihazın servis sonrası desteğinin ne kadar hızlı ve müşteri memnuniyetine önem verdiklerini de araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Yinede aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.