Notebook Tamirini Kimler Yapabilir ?

Notebook Tamiri Nedir ?

Bu yazımızda kısaca notebook tamiri nedir ? Her bilgisayarcı notebook tamiri yapabilir mi ? gibi konulara yer vermeye çalışacağız.

Öncelikle notebook tamiri için yeterli düzeyde elektronik bilginizin olması gerektiğini baştan söylemek isteriz. Eğer direnç, kondansatör, transistör, triyak, entegre vb kompenentleri bilmiyorsanız bu ve benzer işleri yapmanızı önermiyoruz. Fakat bazı kullanıcılar evde notebook fan temizliği nasıl yapılır ? Ram nasıl değiştirilir ? hdd nasıl değiştirilir ? diye youtube da aratarak kendileri bilgisayarı açıyor ve temizliyor. Sonuç mu ? cihaz tekrar açılmıyor bu her işlem için geçerli değildir tabiki ama sonuç hüsranla bitebiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu sürece kendiniz bu ve benzer işlemleri yapmanızı önermiyoruz. Cihazı sökerken veya toplarken anakartı kısa devreye düşürebilirsiniz. Fan temizlik ücreti vermemek adına anakartınızı bozup daha yüksek masraflara yol açabilirsiniz.

Ayrıca; Notebook tamiri için birçok ekipmana ihtiyacınız bulunmaktadır.Bunlardan birkaçı BGA cihazı, Sıcak hava istasyonu, Lehim makinesi (Esd özellikli) , mikroskop büyüteç, Ölçü aleti vb tabiki bu kadar sınırlı olmadığını belirtmek isteriz.
Detaylı bilgi için notebook tamiri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Notebook tamiri fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Notebook tamiri genel bir tanımdır. Notebook tamiri denildiğinde bütün bileşenler bu işlem içerisine girmektedir. Örneğin; Usb soket değişimi, notebook ekran kartı tamiri, Chipset değişim/onarımı , notebook ekran değişimi vb.

Peki Her Bilgisayarcı Notebook Tamiri Yapabilir Mi ?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayırdır.

Şöyleki her bilgisayarcının yeterli düzeyde elektronik bilgisi ve yeterli düzeyde onarım malzemeleri bulunmadığı için notebook tamiri yapamazlar. Bu tür yerler sizden cihazlarınızı tamir ediyoruz diyerek alır. Anlaşmalı olarak çalıştığı başka bir bilgisayarcıya ( Yeterli Elektronik Bilgisi/Malzemesi olan bir yer ) notebook tamiri için verir. Bu son kullanıcı açısından hem zaman hemde maddi olarak kayıplara sebebiyet verebilmektedir. Yani siz bilgisayarınızı tamir için verdiğinizde cihazınız farklı bir bilgisayarcıya gönderilmiş olabilir.

Bilgisayarcılara güvenebilir miyim ?

Ne yazıkki her meslek branşında olduğu gibi bu meslek dalında da işini kötüye kullanan kişiler bulunmaktadır. Herhangi bir yere notebook veya masaüstü bilgisayarınızı vermeden önce bir kaç basit araştırma yapabilirsiniz. Örneğin vereceğiniz yerin kısaca internet üzerinden yorumlarını okuyabilir internet sitesinin olup olmadığını tabelasının olup olmadığını kartvizitinin olup olmadığını ve ne kadar zamandır açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarımı bilgisayarcıya vermeden önce nelere dikkat etmeliyim ?

Bilgisayarınızı herhangi bir servise vermeden vermeden önce birkaç basit önlem alabilirsiniz.
Eski tip cihazlarda işlemci,ram sökülebilirken yeni cihazlarda bazen sadece harddisk sökülebiliyor. İşlemci ve ram anakarta gömülü olarak gelen cihazlarda içerisinden alınabilecek parça olarak ilave ram slotundaki ram ve harddisk değişmesi yaşanabilir. Bunlar için bir kaç basit yöntem ile önlem almanızı öneririz.

1- Batarya sökülebilir modeller için bataryanızın resmini çekin veya seri numarasını kaydedin.
2- Şarj cihazınızın resmini çekin veya seri numarası varsa kaydedin.
3- Notebook için genel görünümünü çekin (Çizik,Kırık vb durumlar için)
4- Ram kapağı ve disk kapakları çıkarılabilir modeller için disk ve ramlerinizin resimlerini çekin.
5- Komple gömülü cihazlar için anakart değişimlerine karşı alt kasada bulunan usb,hdmi,vga gibi çıkışların olduğu demir kısımlara esatatlı kalem ile işaret koyun çünkü anakart değiştiğinde bu kısımlarda anakarta bağlı olduğu için değişecektir. Fakat burada kalemin çıkma ihtimalini göz önünde bulundurarak demir kısımlarda benzer işaretlemeler yapabilirsiniz.
6- Bıraktığınız servisten mutlaka teslim formu alın ve formu mutlaka okuyun
7- Arıza tespit ücretinin olup olmadığını baştan sorun
8- Cihaz yapılmaması iadeye çıkması durumunda içerisine parça taktık sökemeyiz parasını alacağız gibi yalanlara inanmayın.
7- Bıraktığınız servise ben özelliklerini bilmiyorum zaten arkadaşım, kızım vb kullanıyor.Ben bilmiyorum gibi cümleler kurmayın.