Laptop kendi kendine kapanıyor

Laptop kendi kendine kapanıyor ise öncelikle yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Kullanmış olduğunuz laptop da en son ne işlem yapıldıktan sonra böyle bir sorun olduğunu düşünmeniz gerekli.
laptop’ın kendi kendine kapanması farklı sorunlar nedeniyle oluşabilir.
1.Olarak laptop’ın kullanım yerini kontrol edin. Örneğin daha önce hep bir düz zeminde kullanıyordunuz fakat bu sefer koltuk, yatak üzerinde kullanıyorsunuz. Bu nedenle cihazınız aşırı ısınıyor ve kapanıyor olabilir.
2. Olarak Laptop kendi kendine kapanıyorsa ve eğer adaptör değişikliği yaptıysanız laptop kendi kendine kapanabilir. Çoğunlukta kullanıcıların yaptığı hatalardan biri adaptör değişikliğinde kaynaklanabiliyor. Bazen uygun alınan laptop adaptörleri böyle bir sorun yaratabiliyor.
Örneğin; Asus n56 modelinde bir cihazınız var bilgisayarcıya gidip asus laptop için adaptör istiyorsunuz. Çoğu laptop standart adaptör dediğimiz adaptörleri kullanır. Standart diyoruz çünkü adaptör uçları çoğu laptop ile uyumludur. Adaptörü aldınız laptop a taktınız ve cihazınızı açtınız. Fakat belirli bir zaman sonra laptop’un kapandığını fark ettiniz veya oyun açtınız bilgisayarınız kapandı. Böyle bir durumda aldığınız adaptörün voltaj değerlerini kontrol etmenizde fayda var. Asus n56 modelini örnek vermiştik. Bu model 19v 6,32a adaptör ile çalışmaktadır. Yani 19 volt 6,32 Amper sizin aldığınız adaptör 19v 4,72a olabilir. Böyle bir durumda laptop kendi kendine kapanabilir. Adaptör almadan önce mutlaka adaptör üzerindeki voltaj ve amper değerlerini kontrol ediniz. 19 volt 8 amper bir adaptör alırsanız hiç bir zararı olmayacaktır. Mevcut değerlerin altında bir amper olmadığı sürece hiç bir sorun yaşamayacaksınız.

Laptop ısınıyor ve kapanıyor.

3. Olarak laptop aşırı ısınıyor olabilir ve bu nedenle kapanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda laptop’un altına soğutucu vs koymanız hiç bir işe yaramayacaktır. Cihazın komple sökülerek fan temizliği ve termal macunların yenilenmesi gereklidir.

4. Olarak laptop’a daha önce sıvı dökülmüş olabilir. Sıvı teması sonrası cihazınız uzun süre çalışabilir. Fakat sıvı teması sonrasında cihaz sökülüp temizlenmez ise belirli bir zaman sonra mutlaka oksitlenme yapacak ve kısa devreye sebep olabilecektir. Bu nedenle laptop kendi kendine kapanıyor olabilir. Laptop’a sıvı dökülmesi ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Notebook Onarımları için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.
0232 224 13 13 – 0549 634 36 18

Bizi instagramda Takip Edebilirsiniz. https://www.instagram.com/teknoktabilisim/

Laptop kendi kendine Neden kapanır ?

Laptop üzerine dökülen bir sıvı kendi kendine kapanmaya yol açabilir.

Yanlış şarj cihazı kullanmak cihazın kapanmasına neden olabilir.

Darbe vb gibi durumlar yaşandıysa laptop kendi kendine kapanabilir.

Your Comment: