Masaüstü bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Öncelikle bilgisayarınızda kendi kendine kapanma sorunu ortaya çıkmadan önce yaptıklarınızı düşünmeniz gerekli. Çoğunlukta kullanıcılar yaptıkları değişiklikleri unutabiliyor veya fark etmiyorlar. Şöyle ki kullandığınız bilgisayar masaüstü bilgisayar ise örneğin sorun yaşanmadan önce elektrik kablolarında herhangi bir değişiklik yapıldı mı ? varsa kullandığın uzatma kablosunda bir değişiklik yapıldı mı ? kullanılan kablo üzerinde topraklama mevcut mu ? daha önceki tecrübelerimizden yola çıkarak gördüğümüz sorunlardan biri kullanılan cihazlarda topraklama hattının olmaması ve cihazın belirli sürelerde veya yüke bindiğinde kapanması örneğin bilgisayarınız açık fakat oyun açtıktan sonra kasma ve kapanma yapması. Böyle bir sorunda mutlaka elektrik kablolarınızın kontrol edilmesinde fayda var.
2. Olarak uzun süredir fan temizliği ve termal macun değişimi yapılmaması durumda benzer bir durum yaşayabilirsiniz.
3. Bir durum kasanızda bulunan psu yani powersub güç kaynağınız arıza yapmış olabilir. Bu durumda farklı bir psu ile değiştirilerek test etmek gereklidir.
4. Kasanızda eğer kullandığınız harici bir ekran kartınız var ise ekran kartının sökülmesi ve sistemin onboard yani anakartınızın üzerinde olan vga çıkışı ile denenmesi gerekmektedir.
5. Olarak işletim sisteminizin genel kontrolü ve Windows updateleri kontrol edilmelidir. Bilgisayarınızda virüs olma ihtimaline karşılık 30 günlük norton sürümünü indirip kullanabilirsiniz. Bütün kontrollere rağmen sorunu çözemiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.