Laptop ekran kartı tamiri kullanıcıların en çok karşılaştığı arızalar arasında yer alan laptop ekran kartı arızaları ile ilgili genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Laptop ekran kartı tamiri “BGA” cihazı denilen özel bir cihaz ile yapılan onarımlardan biridir. “BGA” Cihazı olmadan maalesef yapılan hiçbir onarım sağlıklı olmamaktadır.  BGA cihazı olmadan bazı kişi veya kuruluşlar notebook ekran kartını sıcak hava tabancasıyla ısıtıp görüntü almaktadır. Fakat bu onarımların hiçbiri sağlıklı değildir.

Laptop ekran kartı tamir işlemi ısıtma işlemleri ile yapılacak onarımlar değildir. Arıza yapan ekran kartı chipset sökülür altındaki lehim topları temizlenir yeniden kalıplanarak anakart’a sabitlenir. Görüntü alındıktan sonra cihaz test işlemlerinden geçirilir.

Laptop Harici Ekranda Görüntü Var

Laptop ekranınızın kendisinde görüntü yok ama harici ekran bağladığınızda görüntü var ise kontrol edilmesi gereken bir kaç işlem bulunmaktadır. Bunların en başında ekran kartı yer almaktadır. Ekran kartınızın arızalı olup olmadığı en kısa ve hızlı bir şekilde anlamanın yolu cihazınızı güvenli modda açmaktır. Cihazınızı güvenli modda açarak aygıt yönetici altında bulunan ekran kartı driverını silmeniz ve cihazı yeniden başlatmanızdır. Ekran kartı driverini kaldırdığınızda laptop ekranınıza görüntü geliyorsa ekran kartı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

İkinci bir durum laptop lcd kablonuzun kopmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda lcd kablosunun değişmesi gerekir.

Laptop Ekran Kartı Chipset Tamiri

Ekran kartı tamiri yine kullanıcıların en çok aklına takılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Ekran kartı chipset tamiri yani ekran kartınızın anakarttan sökülerek yeniden reballing yapılma işlemidir. Diğer adı ekran kartı tamiridir. Ekran kartı chipset tamiri “BGA” cihazı ile yapılan bir işlemdir. Ekran kartı chipset arızaları görüntü sorunları ve ekranda çizgiler vb sorunlardan anlaşılabilmektedir.

Ekran kartı chipset tamiri ısıtma ile yapılabilecek bir işlem değildir. Ekran kartının yeniden sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için reballing işlemi yapılması tek çözümdür.

Ekran Kartı Tamiri Sağlıklı Olur mu  ?

Bir çok kullanıcıdan ekran kartı tamiri hakkında şu cümleyi söylediklerine şahit oluyoruz. ” Ben daha önce yaptırdım 1 hafta sonra tekrar bozuldu.”

Bu tip durumların başınıza gelmesinin nedeni bilinçsiz  kullanıcılar ve yanlış yapılan müdahalelerdir. Ekran kartı tamir işlemleri dediğimiz gibi “BGA” cihazı ile yapılması gerekmektedir. Bu işlemi sıcak hava makinesi veya benzer ısı cihazları ile yapmaya çalışan kişi veya kuruluşlar cihazınıza daha fazla zarar verecektir.

1.Bu zararların başında ekran kartı chipsetinizin yüksek ısı nedeniyle bozulması.
2.Tek bir noktaya verilen ısı nedeniyle anakartta şekil bozuklukları meydana gelmesi.

Ekran kartı chipsetine yüksek derecece ısı verilmesi sonucunda ekran kartı chipsetiniz bozulur. Bu nedenle artık yeni bir ekran kartı chipseti ile değiştirilmesi gerekir. Tek çözümü budur. Böyle bir durumda ekran kartı tamir işlem ücretleri 2 katına çıkmaktadır.

Bga cihazı olmadan verilen ısı nedeniyle anakartınızda kesinlikle şekil bozuklukları meydana gelecek ve artık ekran kartı chipset reballing işlemi yapsanız dahi anakartın kendisinin şekli bozulduğu için maalesef ki onarım sağlanamayacaktır. Onarımı bir şekilde yapsanız dahi şekil bozukluğu nedeniyle ekran kartı altında yer alan lehim toplarının belirli bir süreden sonra yeniden bağlantıları kopacak ve görüntü gelmeyecektir.

Servisimiz tarafından yapılan ekran kartı onarımlarında kesinlikle ısıtma vb işlemler yapılmamaktadır. Tüm onarımlarımız bga cihazı ile yapılmaktadır.
Diğer servislerden farklı olarak ekran kartı tamiri yaptığımız cihazlarda 3 ay içerisinde aynı sorunun 3 kez tekrarlaması durumunda 3.ay sonu dahi olsa para iadesi yapıyoruz.   Amacımız tamamen müşteri memnuniyetidir.  Yapılamayan cihazlardan ücret alınması konusunda hassas davranıyoruz.

Profesyonel Laptop Ekran Kartı Onarımı

Yanlış işlem ve bilinçsiz kişler tarafından laptop onarımlarının sonu maalesef anakart değişimine gitmektedir. Daha uygun fiyatlara yaptırmak için harika cihazlarınızı çöp haline getirmeyin. Servisimizde yapılan tüm onarımlarımız garanti kapsamındadır. Ayrıca para iade garantisi sunmaktayız.
Onarım sağlanan tüm cihazlar “BGA” makinesi ile yapılır ve onarım işlemi sonrası test işleminden geçirilir. Yapılamayan cihazlardan kesinlikle ücret alınmaz. Sizde cihazınız için profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Laptop Ekran Kartı Chipset Değişim

Ekran kartı chipset değişimi ne zaman yapılır? Ekran kartı chipset yanması nedir?

Ekran kartı chipset değişimi ekran kartınızın tamamen bozulması durumunda gerçekleşir.  Fakat cihazınız daha önce tamir görmemiş ve cihazınız görüntü vermeyi kestiyse bu durum ekran kartı chipsetinizin değişeceği anlamına gelmez.
Yine bu konuda en çok karışıklık yaşanan durumların başında gelir ve bu konuda işini kötüye kullanan kişi veya kişiler tarafından ekran kartı chipsetinizin değişmesi gerektiği söylenir. Servisimize daha önce chipset değişimi yapıldı olarak gelen 10 cihazın belki sadece 1 tanesinde chipset değişimi yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Buna ilave olarak kronik olarak problemli olan chipset serileri de bulunmaktadır.

Örneğin; Toshiba c855 modelinde bir cihazınız varsa ve cihazınız görüntü vermiyorsa kesinlikle net olarak chipsetinizin yani ekran kartınızın değişmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu modelde reballing işlemi maalesef olmuyor çünkü chipsetin kendisi arıza yapmaktadır.

Chipset Değişim

Chipset değişimlerinde iki farklı model chipset kullanılmaktadır.

Piyasada satılan sıfır chipsetler ikiye ayrılır. Kullanılacak chipset modeline göre fiyatlar değişmektedir.

1.Sıfır chipset
2.Sıfır yenilenmiş chipset

Laptop Ekran Kartı Tamir Fiyatları Ne Kadar

Ekran kartı chipsetinizin gerçekten arızalı ve kesinlikle değişmesi gereken durumlarda uygulanır. Ekran kartı chipset değişim fiyatları maalesef cihaz modeline göre değil kullanmış olduğunuz cihazın ekran kartı üzerinde yer alan model numarasına göre değişiklik göstermektedir. Laptop ekran kartı tamiri ve chipset değişim ücretleri için net bir fiyatlandırma sunmamız mümkün değildir. Her cihazın üzerindeki chipset modeli farklıdır. Bu chipsetler içerisinde bazı modellerde tamamen sıfır ve yine sıfır yenilenmiş chipsetler bulunmaktadır. Cihazın üzerine hangisinin takılacağı fiyata büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Laptop Görüntü Yok

Kullanmış olduğunuz laptopunuz durduk yerde görüntü vermeyi kesti ise ekran kartı sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Laptopta devamlı oyun oynuyorsanız ekran kartınızı zorlamış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazınızın fan bakımlarını en az 1 yıl içerisinde yaptırmadıysanız fan blogları kapanmış ve yüksek ısıdan dolayı ekran kartınız arıza yapmış olabilir. Ekran kartı sorunu haricinde cihazınızın lcd kablosu kopmuş olabilir. Fakat bu tip arızaların çözümleri maalesef evde yapılabilecek işlemler değildir.

Laptop Ekran Kartı Yanması

Laptop ekran kartı tamiri haricinde fiziksel olarak laptop ekran kartı yanması diye bir durum söz konusu değildir. Laptop ekran kartınız aşırı sıcaktan dolayı altındaki lehim topları erimiş ve bağlantıları kopmuş olabilir. Bu tip durumlarda ekran kartı chipsetinizin komple sökülmesi ve reballing yapılması veya chipsetiniz gerçekten arızalı ise chipsetin yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Laptop Ekranda Çizgiler Oluştu

Laptop ekranda yatay çizgiler veya karelenmeler olmaya başladıysa ekran kartı chipsetiniz arıza yapmış olabilir. Ekran kartı chipsetiniz sökülerek reballing işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlem “BGA” cihazı ile yapılması gerekir. Cihazınızı bilinçsiz kişilere vermeyiniz. Kendiniz sökerek ekran kartı ısıtma işlemleri denemeyiniz.


Laptopu Servise Nasıl Gönderirim?

Sadece İzmir notebook servisi olarak değil tüm Türkiye geneline hizmet vermekteyiz. Arızalı laptop cihazınızı Sürat Kargo aracılığı ile tarafımıza gönderebilirsiniz.