Laptop Chipset Değişimi ve Tamiri

Laptop anakartlar üzerinde var olan mini merkezi işlem birimi yani birçok komponentin bir araya gelmesiyle oluşan parçalardır. Birçok farklı chipset çeşidi bulunmaktadır. En yaygın bilinenlerden biri ekran kartı chipsetidir. Fakat notebook anakartları tek bir chipsetten oluşmaz. Kuzey chipset, güney chipset ve yeni modellerde bulunan HM (mini merkezi yönetim) chipsetleri gibi farklı bileşenlerin kombinasyonuyla meydana gelir. Bu chipsetlerden herhangi birinin zarar görmesi durumunda cihazınız düzgün çalışmayabilir.

Özellikle “Chipset Değiştirdik Yalanı” adını verdiğimiz yanıltıcı bilgiye dikkatinizi çekmek isteriz. Chipsetler her zaman değişmesi gereken bileşenler değildir. Örneğin, cihazınızda uzun süre oyun oynadıktan sonra ertesi gün cihazınızı açtığınızda görüntü olmadığını fark edebilirsiniz. Bu durum, genellikle ekran kartı chipsetinin altındaki lehimlerin bozulması veya temasının kaybolması nedeniyle meydana gelir. Bu tür durumlarda ekran kartı chipseti anakarttan bir BGA (topraklama kurşunu dizisi) cihazı kullanılarak çıkarılır. Daha sonra temizlenir ve yeni lehim topları (ayaklar) eklenerek reballing işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında kullanılan lehim toplarının kalitesi ve tipi önemlidir. Yeniden lehimlendikten sonra ekran kartı chipseti anakarta tekrar bağlanır ve görüntü sağlanır. Bu işlem, sorunu çözmek için tek çözüm yoludur. Ancak BGA cihazı kullanmayan bazı firmaların bu aşamada yanıltıcı iddialarına dikkat etmenizi öneririz. Örneğin, sıcak hava tabancaları kullanılarak ekran kartı chipsetinizin ısıtılması ve sizlere “chipset değiştirildi” denilmesi gibi yanıltıcı yöntemlere karşı dikkatli olmalısınız. Bu tür iddialara kesinlikle inanmamanız önemlidir.

Laptop Chipset Değişim Fiyatları 2023

Laptop chipset değişim ücretleri ortalama 1500 tl ile 3000 tl arasında değişmektedir. chipsetin modeline göre değişiklik göstereceği için maalesef net bir fiyat vermek imkansızdır. Laptop modelinden de chipset fiyatı verilememektedir. Yukarıda bahsedilen reballing işlemleri sonrasında eğer chipsetin kendisi bozuk ise değişmesi gerekmekte ve ancak o zaman net fiyat ortaya çıkmaktadır.

Laptop Chipset Tamiri ve Yanması

Laptop chipset tamir işlemleri servisimizde yapılmaktadır. Chipset tamiri denilen onarım kısaca reballing işlemidir. Yüksek ısıdan veya yıllar boyu kullanımdan sonra bozulan veya çürüyen lehim toplarının yenilenerek cihazın yeniden kullanılabilir hale getirilmesidir. Laptop chipset tamiri yalnızca BGA cihazı ile yapılabilmektedir. Her iş için özel olarak üretilen cihazlar olduğu gibi bu onarımlar için de BGA cihazı kullanılması gerekmektedir.

Chipset yanması diye bir durumun olamayacağını söylemek isteriz. Bu durum bilinçsiz firmaların yanlış müdahaleler sonrası ortaya çıkarttığı bir yalandır. Eğer cihazınızda görüntü yok ise bu bir chipset yanması değildir. Bazı kronik chipsetler siz hiçbir şey yapmasanız bile bozulabilmektedir. Bozulan chipsetler, yenisi ile değiştirilerek veya reballing işlemi ile düzeltilebilir. Yanıcı bir durum söz konusu değildir.

Laptop’u Servise Nasıl Gönderirim?

Arızalı laptop cihazlarınızı sürat kargo aracılığı ile tarafımıza ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. İzmir laptop servisi olarak sadece İzmir’e değil, tüm Türkiye geneline hizmet vermekteyiz.

İzmir Laptop Chipset Değişimi ve Tamiri

İzmir laptop chipset değişimi işlemleri ve diğer işlemler servisimizde gerçekleştirilmektedir. Tüm Türkiye geneline hizmet vermekteyiz. Chipset değişimi ve tamiri konusunda profesyonel ekibimizle sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Diğer hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz.